Uusi dokumenttielokuva / dokumenttisarja RoPS vs. COVID-19 tuotannossa

Joulupukki TV Oy on kuvannut kovalla pieteetillä  huhtikuun 2020 puolesta välistä uutta dokumenttielokuvaa / mini-dokumenttisarjaa, jonka työnimi on “RoPS vs. COVID-19”.
Tarina kertoo  yksilöiden näkökulmasta EU:n pohjoisimman ammattilaisjalkapallojoukkueen Rovaniemen Palloseuran sinnikkäästä selviytymistaistelusta poikkeuksellisina koronavirusaikoina.

 

Tuotanto on tarina seuran pelaajista, henkilökunnasta ja kannattajista arvaamattomissa olosuhteissa sekä urheilun yhteisöllisyydestä.  Tämän kaksikielisen (suomi-englanti) tuotannon suomenkielisen version on tarkoitus valmistua kesällä 2021 ja kansainvälisen version syksyllä 2021. Tuotannon ohjaa, tuottaa ja käsikirjoittaa Joulupukki TV:n toimistusjohtaja Tommi Lappalainen, ja pääkuvaajana on yrityksemme kuvaaja Ryan Oliveira.

 

Kyse on yrityksemme omasta tuotannosta / julkaisusta, jossa RoPS on ollut tuotannon kumppani ja kohde (tämä ei ole seuran ns. oma tuotanto).