Uusi dokumenttielokuva RoPS vs. COVID-19 tuotannossa

Joulupukki TV Oy on kuvannut pieteetillä  huhtikuun 2020 puolesta välistä uutta dokumenttielokuvaa, jonka työnimi on “RoPS vs. COVID-19”.  Tarina kertoo  yksilöiden näkökulmasta EU:n pohjoisimman ammattilaisjalkapallojoukkueen Rovaniemen Palloseuran sinnikkäästä selviytymistaistelusta poikkeuksellisina koronavirusaikoina. Tuotanto on tarina seuran pelaajista, henkilökunnasta ja kannattajista arvaamattomissa olosuhteissa ja urheilun yhteissöllisyydestä.  Tämän kaksikielisen (suomi-englanti) dokumenttielokuvan on tarkoitus valmistua vuoden 2021 alussa. Tuotannon ohjaa, tuottaa ja käsikirjoittaa Joulupukki TV:n toimistusjohtaja Tommi Lappalainen, ja pääkuvaajana on yrityksemme kuvaaja Ryan Oliveira. Kyse on yrityksemme omasta tuotantosta, jossa RoPS on meitä auttanut (tämä ei ole seuran ns. oma tuotanto). Tiedotamme myöhemmin syksyllä erikseen dokkarista.